Tisk

Degumming

Technologie degumming nabízí řešení pro odstranění fosforu ze surového oleje. Fosfor je v oleji vázán na fosfolipidy, které jsou pro další použití a zpracování olejů nežádoucí. Při zvýšené teplotě dochází k jejich napékání na styčné plochy, a to brání jak provedení procesu rafinace na jedlý olej, tak i využití oleje jako biopaliva (biodiesel).

V praxi to znamená, že se fosfolipidy napékají buď na pánve v kuchyních, nebo na písty motorů. Napékání je doprovázeno nepříjemným zápachem a narušením materiálu, na který se fosfolipidy napékají.

Surový olej obsahuje dva druhy fosfolipidů – tzv. hydratovatelné a nehydratovatelné. V technologii degumming je proto do oleje dávkována kyselina, která reaguje s nehydratovatelnými fosfolipidy a mění je na hydratovatelné. Všechny hydratovatelné fosfolipidy jsou pak odstraňovány hydratací, tj. přídavkem vody, který je doprovázen vznikem slizovitých shluků (vloček), které jsou následně odstraněny na odstředivých separátorech.

Odstranění fosfolipidů je vždy prvním stupněm zpracování rostlinných olejů. Odstranění fosfolipidů může být provedeno současně s odstraněním volných mastných kyselin (FFA). To zajistí tzv. proces neutralizace, který je volitelným příslušenstvím technologie degumming.

Zeptejte se

Ptejte se, rádi Vám odpovíme

Beru na vědomí podmínky zpracování osobních údajů.

 

Zpráva úspěšně odeslána. Děkujeme za Váš dotaz.