Compact - CP2

Technologie dvoustupňového lisování za studena je vhodná pro olejnatá semena s obsahem oleje nad 35 %. Jedná se o plodiny jako je např. slunečnice a řepka. Produktem této technologie je kvalitní přefiltrovaný rostlinný olej a výlisky hodné pro použití v krmivářství.

Celková teplota oleje z této technologie dosahuje 55 °C, toto lisování splňuje nejpřísnější požadavky na lisování olejnatých semen za studena. Teplota výlisků se pohybuje od 60 °C do 80 °C, dochází tedy jen k částečnému odstranění antinutričních látek.

 

Popis technologie

Jedná se o dvoustupňové lisování za studena. Jako předlis je použit šnekový lis FS 350. Výlisky z předlisu postupují šikmým dopravníkem do dolisu tvořeným rovněž lisem FS 350.

Vylisovaný olej stéká do sedimentační vany, kde dochází k sedimentaci pevných částeček - prolisu, které jsou obsaženy v surovém oleji po lisování. Usazený prolis je z oleje separován integrovaným separátorem a vracen do lisu k odlisování. Sedimentační vana obsahuje integrovaný ohřev oleje, což zaručuje společně se separací prolisu vysokou výkonnost filtrace.

Příslušenství

K lisovně Compact je možné objednat volitelné příslušenství čítající předúpravu semen, která obsahuje magnetický separátor, čištění a teplotní stabilizaci semen. Další příslušenství technologie je filtrace obsahující čerpadlo, které je integrované přímo ve v sedimentační vaně a deskový naplavovací filtr. Přefiltrovaný olej je dopravován olejovým potrubím do skladu oleje, který se skládá ze dvou nádrží o objemu 1 m3 nebo 7 m3 dle požadavků zákazníka. Sklad oleje lze vybavit výdejovým čerpadlem, které umožňuje přečerpávání oleje ze skladovacích nádrží do přepravních obalů nebo autocisterny. Součástí čerpadla je pracovní plocha s ručním ventilem pro stáčení oleje do PET lahví nebo kanystrů.

Lisovnu Compact je dále možné rozšířit o modul Loupání a separace slupek, který umožňuje oddělení jader od slupek, kdy část slupek je odloučena a odchází jako vedlejší produkt. Toto je vhodné především při zpracování semen slunečnice a sóji, odstraněním slupek se zvýši obsah bílkovin ve výliscích, a tím i jejich krmivářská hodnota. Slupky lze zpracovávat pomocí příslušenství granulace slupek, které přetvoří slupky na pelety, sníží se tím objem potřebný pro skladování slupek s možností energetického využití pelet.

Technické parametry

Modulová lisovna Compact  CP2 je nabízena ve výkonnosti od 300 do 600 kg za hodinu.

Soubory ke stažení

Příslušenství