Extrudér krmiv - FE 4000

Extrudér krmiv FE 4000 je náš špičkový produkt, který je určen pro krmivářské aplikace a ve spojení s velkokapacitním lisem olejnin FS 4015 také pro technologie lisování s extruzí. V průběhu návrhu jsme využili veškerých dosavadních zkušeností z procesu extruze. Moderní design a důraz na maximální funkčnost a kvalitu zpracování, to jsou hlavní přednosti tohoto stroje.

Extrudér krmiv je schopný v pracovní jednotce stlačit materiál pod vysokým tlakem a ohřát ho na vysokou teplotu, díky tomu je možné využití v řadě krmivářských aplikací. Proces extruze umožňuje odstranění některých antinutričních látek z krmiva, změnu textury, expanzi a sterilizaci krmiva, želatinizaci škrobů a denaturaci bílkovin. V aplikacích pro přežvýkavce dochází v průběhu extruze k zvýšení obsahu by-pass proteinu. Výsledkem extruze je chutnější krmivo s vyšší nutriční hodnotou.

Extrudéry krmiv jsou nabízeny ve variantách pro suchou a mokrou extruzi, případně lze linku doplnit o parní kondicionér FK 4000.

Originální koncepce extrudéru, která je výsledkem dlouhodobého výzkumu a vývoje a opírá se o zkušenosti modelových řad extrudéru FE 500 a FE 1000. U extrudéru FE 4000 však oproti těmto řadám obsahuje mnoho inovací: konstrukce rámu bez použití profilů, konzole s pojezdovou dráhou, pouzdro uložení hřídele ze dvou částí, výklopná výstupní komora pracovní jednotky…

Zásadní změna však nastala u pracovní jednotky, v níž se odehrává jádro celého procesu extruze. Byla zvolena koncepce podélně hydraulicky rozklápěného koše včetně vstupního otvoru pro materiál, který v porovnání s původními válcovitými komorami značně zjednodušuje a urychluje jeho demontáž.

Velkou výhodou extrudéru je rovněž systém vnitřních vyměnitelných segmentů třecích vložek, které odolávají značným abrazivním účinkům v průběhu ohřevu materiálu na požadovanou procesní teplotu za vysokého tlaku (140 °C a 40 Bar).

Tyto inovace umožňují výrazně zkrátit čas při výměně opotřebitelných dílů či servisních zásazích a eliminovat tak ztráty při odstávkách technologie.

Společnost Farmet nabízí volitelné příslušenství, které je schopné uspokojit potřeby nejnáročnějších zákazníků. Nedílnou součástí a duší extrudéru je elektroinstalace, která je nabízena ve třech variantách. Varianta CLASSIC obsahuje tlačítkové ovládání jednotlivých pohonů a ovládací prvek nastavení otáček dávkovacího dopravníku, případně ovladače dalších příslušenství. Součástí elektroinstalace varianty CLEVER je řídící počítač PLC s HMI dotykovým panelem. Ovládací počítač PLC je vybaven systémem FIC - Farmet Intelligent Control. Jádro systému obsahuje inteligentní řízení extruze EXTRUSION EFFECT CONTROL, a umožňuje tak rozsáhlou optimalizaci procesu extruze vzhledem k vlastnostem materiálu. Dále obstarává automatické reakce systému pro ochranu pohonů a pracovních částí extrudéru. Provedení elektroinstalace CLEVER MAX má identické funkce jako provedení CLEVER, ale je rozšířen o frekvenční měnič hlavního pohonu extrudéru. To přináší zcela nové možnosti v optimalizaci procesu extruze.

K extrudéru je možné dodat širokou paletu násypek, dopravníků a zařízení pro předúpravu extrudovaného materiálu. Avšak nejvhodnějším řešením je dodávka kompletního řešení na klíč, jedině takto je zaručeno technicky i ekonomicky optimalizované řešení dle Vašich požadavků včetně automatizace celého procesu.

Extrudér FE 4000 je zařízení určené pro velké kapacity, dosahuje výkonnost 80 – 170 t/den. Standardně je nabízen pro elektrické sítě dle specifikace EU, je však možné přizpůsobit elektroinstalaci dle požadavků lokálních trhů (USA, Kanada…). Elektroinstalace je nabízena ve třech variantách, je vždy vybavena frekvenčním měničem dávkovacího dopravníku a může být vybavena frekvenčním měničem otáček hlavního pohonu, což umožňuje větší optimalizaci procesu extruze. Extrudér je osazen elektromotorem o výkonu od 250 do 400 kW, dle požadavků na aplikaci extrudéru.

Soubory ke stažení

velikost 2 505 KB

Příslušenství