Extrudér krmiv - FE 500

Extrudér krmiv FE 500 je střední výkonnostní model našich extrudérů, nabízí široké spektrum možností použití v produkci krmiv. Extrudér je schopný v pracovní jednotce stlačit materiál pod vysokým tlakem a ohřát ho na vysokou teplotu, díky tomu je možné využití v řadě krmivářských aplikací. Proces extruze umožňuje odstranění některých antinutričních látek z krmiva, změnu textury, expanzi a sterilizaci krmiva, želatinizaci škrobů a denaturaci bílkovin. V aplikacích pro přežvýkavce dochází v průběhu extruze k zvýšení obsahu by-pass proteinu. Výsledkem extruze je chutnější krmivo s vyšší nutriční hodnotou.

Jsou nabízeny varianty pro suchou a mokrou extruzi, případně lze linku doplnit o parní kondicionér FK 500.

Popis technologie

Srdcem extrudéru je pracovní jednotka, která umožňuje pracovat v režimu mokré nebo suché extruze. Je tvořena komorami a šnekovnicí s třecími elementy, uvnitř pracovní jednotky je materiál postupně stlačován a zahříván. Na pracovní jednotku navazuje uložení hřídele, které je vsazené do tuhého rámu. Další součástí stroje je pohon extrudéru, který obstarává elektromotor, jehož výkon je optimalizován tak, aby pokryl širokou škálu zpracovávaných materiálů a zároveň zaručil nízkou ekonomiku provozu. Nedílnou součástí stroje je dávkovací dopravník, který je opatřen plynulou regulací otáček, umožňující plynulé dávkování materiálu. Krytování slouží k eliminaci prachových částic a je bezesporu estetickým prvkem celého stoje.

Příslušenství

Společnost Farmet nabízí celou řadu příslušenství, které je schopné uspokojit potřeby nejnáročnějších zákazníků. Nedílnou součástí a duší extrudéru je elektroinstalace, která je nabízena ve třech variantách. Varianta CLASSIC obsahuje tlačítkové ovládání jednotlivých pohonů a ovládací prvek nastavení otáček dávkovacího dopravníku, případně ovladače dalších příslušenství. Součástí elektroinstalace varianty CLEVER je řídící počítač PLC s HMI dotykovým panelem. Ovládací počítač PLC je vybaven systémem FIC - Farmet Intelligent Control. Jádro systému obsahuje inteligentní řízení extruze EXTRUSION EFFECT CONTROL, a umožňuje tak rozsáhlou optimalizaci procesu extruze vzhledem k vlastnostem materiálu. Dále obstarává automatické reakce systému pro ochranu pohonů a pracovních částí extrudéru. Provedení elektroinstalace CLEVER MAX má identické funkce jako provedení CLEVER, ale je rozšířen o frekvenční měnič hlavního pohonu extrudéru. To přináší zcela nové možnosti v optimalizaci procesu extruze.

K extrudéru je možné dodat širokou paletu násypek, dopravníků a zařízení pro předúpravu extrudovaného materiálu. Avšak nejvhodnějším řešením je dodávka kompletního řešení na klíč, jedině takto je zaručeno technicky i ekonomicky optimalizované řešení dle Vašich požadavků včetně automatizace celého procesu.

Technické parametry

Extrudér FE 500 je zařízení určené pro střední kapacity, dosahuje výkonnost 10,8-16,8 t/den Standardně je nabízen pro elektrické sítě dle specifikace EU, je však možné přizpůsobit elektroinstalaci dle požadavků lokálních trhů (USA, Kanada…). Elektroinstalace je nabízena ve třech variantách, je vždy vybavena frekvenčním měničem dávkovacího dopravníku a může být vybavena frekvenčním měničem otáček hlavního pohonu, což umožňuje větší optimalizaci procesu extruze. Extrudér je osazen elektromotorem o výkonu 55 kW.

Příslušenství