Compact - EP2

Technologie dvoustupňového lisování s extruzí je vhodná pro olejnatá semena s obsahem oleje nad 25%. Jedná se o plodiny jako je např. slunečnice a řepka. Produktem této technologie je kvalitní přefiltrovaný rostlinný olej a výlisky. Výlisky slouží jako plnohodnotná náhražka extrahovaných šrotů. Výlisky mají oproti šrotům vyšší obsah oleje (7%), vlivem extruze také dochází k odstranění antinutričních látek, což jistě ocení všichni producenti krmiva pro drůbež a prasata.

Máte zájem produkovat krmivo pro přežvýkavce? Právě pro Vás jsme tuto technologii optimalizovali pro zvýšení nutriční hodnoty výlisků, kdy je dosaženo vyššího podílu v bachoru pomalu rozpustných proteinů - tzv.  by-pass proteinů.

Popis technologie

Jedná se o dvoustupňové lisování s extruzí. Jako předlis je použit šnekový lis FL 200. Výlisky z předlisu vypadávají do násypky a vstupují do extrudéru FE 250, kde probíhá proces extruze materiálu - jeho mechanické prohnětení, krátkodobé zahřátí na vysokou teplotu za působení vysokého tlaku a expanze. Extrudovaný materiál postupuje šikmým dopravníkem do dolisu tvořeným lisem FL 200.

Vylisovaný olej stéká do sedimentační vany, kde dochází k sedimentaci pevných částeček - prolisu, které jsou obsaženy v surovém oleji po lisování. Usazený prolis je z oleje separován integrovaným separátorem a vracen do lisu k odlisování. Sedimentační vana obsahuje integrovaný ohřev oleje, což zaručuje společně se separací prolisu vysokou výkonnost filtrace.

Technické parametry

Modulová lisovna Compact  EP2 je nabízena ve výkonnosti od 7,2 do 16,8 t/den. Příkon technologie v základním osazení (jedno soustrojí a bez dodatečného příslušenství) je 75 kW.

 

Příslušenství

K lisovně Compact je možné objednat celou řadu příslušenství čítající předúpravu semen, která obsahuje magnetický separátor, čištění a teplotní stabilizaci semen. Další příslušenství technologie je filtrace obsahující čerpadlo, které je integrované přímo ve v sedimentační vaně a deskový naplavovací filtr. Přefiltrovaný olej je dopravován olejovým potrubím do skladu oleje, který se skládá ze dvou nádrží o objemu 1 m3 nebo 7 m3 dle požadavků zákazníka. Sklad oleje lze vybavit výdejovým čerpadlem, které umožňuje přečerpávání oleje ze skladovacích nádrží do přepravních obalů nebo autocisterny. Součástí čerpadla je pracovní plocha s ručním ventilem pro stáčení oleje do PET lahví nebo kanystrů.

Lisovnu Compact je dále možné rozšířit o modul Loupání a separace slupek, který umožňuje oddělení jader od slupek, kdy část slupek je odloučena a odchází jako vedlejší produkt. Toto je vhodné především při zpracování semen slunečnice a sóji, odstraněním slupek se zvýši obsah bílkovin ve výliscích, a tím i jejich krmivářská hodnota. Slupky lze zpracovávat pomocí příslušenství granulace slupek, které přetvoří slupky na pelety, sníží se tím objem potřebný pro skladování slupek s možností energetického využití pelet.

Extrudér je možné vybavit systémem dávkování vody do pracovních komor.

Příslušenství